Ekskluzywny konkurs San Pellegrino Young Chef pozwala zaprezentować się młodym kucharzom i zaistnieć na światowej scenie kulinarnej. Z każdego z 21 regionów świata wybrany zostanie jeden przedstawiciel.

Wczoraj w Warszawie odbyły się eliminacje dla Europy Środkowo-Wschodniej, a zwycięzcą został Polak – Marcin Popielarz z restauracji Biały Królik w Gdyni, co oznacza, że w czerwcu 2018 roku będzie nas reprezentował w finale w Mediolanie.

Po raz pierwszy lokalne eliminacje odbyły się w Polsce. Nasz kraj miał w nich bardzo mocną reprezentację, bo w półfinale wystartowało aż czterech Polaków. Poza Marcinem o wygraną walczyli Miłosz Grabowski (Pod Różą, Kraków), Łukasz Wącirz (Avocado, Poznań), Jan Kilański (Główna Osobowa, Gdynia).

Szef z Gdyni wyprzedził jednak i Polaków, i reprezentantów z Serbii: Andreja Simica, Ljubisę Pljevaljcica i Stefana Barcę; Węgier: Andrása Botosa i Rodrigo Sandora oraz Słowenii: Mojmira Marko Šiftara.

Uczestników oceniało jury w składzie: Andre Tokev, András Wolf, Florin Scripca, Ana Roš. Przewodniczącym był Wojciech Modest Amaro, który tak skomentował zwycięstwo Popielarza: „Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu tego półfinału. Wszyscy szefowie kuchni zaprezentowali wyśmienite dania, które w pełni oddawały ideę fine dining, tak istotną dla S.Pellegrino. Jestem przekonany, że Marcin Popielarz będzie godnie reprezentował naszą część Europy podczas przyszłorocznego finału w Mediolanie. Osobiście będę miał przyjemność być jego mentorem w tym przedfinałowym okresie. Jestem bardzo dumny, z wygranej Marcina, dzięki niemu będziemy mogli pokazać, że polska sztuka kulinarna stoi na bardzo wysokim poziomie”.

Marcin Popielarz doświadczenie zdobywał w restauracjach w Wielkiej Brytanii i Norwegii, m.in. w Social Eating House w Londynie i trzygwiazdkowej Maaemo w Oslo. Pracował Wave Restaurant w Sheratonie w Sopocie oraz Mercato Restaurant w hotelu Hilton w Gdańsku. Szefem kuchni Białego Królika jest od stycznia 2015 roku.

Część lokalnych eliminacji jeszcze przed nami, cześć już się zakończyła. Wiadomo już, że w finale Marcin będzie walczył z Ruslanem Evstigneevem z Rosji, Yasuhiro Fujio z Japonii, Johnem Taube z USA, Vusumuzim Ndlovu z RPA, Benjaminem Mauroyem-Langlais z Kanady, Fredericem Chastro z Belgii, Chanwaiem Poonem z Chin, Antonio Buono z Francji, Edoardo Fumagallim z Włoch, Johnem Riverą z Australii, Elizabeth Puquio Landeo z Chile, Davidem Wältim ze Szwajcarii, Constadiną Voulgari z Izraela, Falko Weissem z Niemiec.

www.finedininglovers.com

fot. materiały prasowe