Skandynawia ma z czerwonym przewodnikiem ciężką relację. Pierwszy oddzielny „Michelin Guide Nordic Cities 2015” był w środowisku wielkim rozczarowaniem. Pomimo tego, że dodano wówczas Malmö i Aarhus jako nowe miasta, to nie przyznano wielu nowych gwiazdek, no i siłą rzeczy nie pojawiły się restauracje spoza wielkich ośrodków – a to w przypadku krajów nordyckich spore przeoczenie. Ale w kolejnym roku Michelin się odkuł, prezentując „Michelin Nordic Guide 2016”. Pojawiły się w nim pierwsze trzygwiazdkowe restauracje: Maaemo w Oslo i Geranium w Kopenhadze. Fäviken Magasinet – w ogóle pominięty w 2015 roku – otrzymał wtedy dwie gwiazdki. Poza tym pojawiło się kilka nowych gwiazdek dla restauracji z mniejszych miejscowości. Inspektorzy wreszcie weszli na dobry tor. W tym roku wydaje się, że jest jeszcze lepiej, chociaż widać, że Michelin kładzie akcenty w innym miejscach niż np.  chwalony w środowisku „White Guide”.

W tym roku do czerwonego przewodnika włączono dwa nowe regiony, to już coś. Tym samym Islandia dostała pierwszą w historii kraju gwiazdkę – przypadła ona restauracji DILL z Reykjaviku. Michelinowscy inspektorzy zauważyli też w końcu KOKS z Wysp Owczych.

Nie ma w krajach nordyckich więcej trzygwiazdkowych miejsc (Maaemo i Gerenium utrzymały swoje noty), są za to nowe dwugwiazdkowe. Henne Kirkeby Kro (to kontynentalna Dania) dostała drugą rozetę – wielce zasłużoną – podobno Paul Cunningham zupełnie się jej nie spodziewał. Druga gwiazdka trafiła do Norwegii do restauracji Vollmers, której szefują Mats i Ebbe Vollmer.

Noma, która ostatecznie zamyka się w tym tygodniu i rusza na pop-up do Tulum w Meksyku, nie jest uwzględniona w przewodniku.

DANIA

Tu najwięcej nowych gwiazdek, aż dwie w Jutlandii: Domestic (Aarhus) i Ti Trin Ned (Fredericia). Pozostałe to młodsza siostra Nomy, 108 (Kopenhaga), oraz Slotskøkkenet (Odsherred).

NORWEGIA

W zeszłym roku Re-Naa, jako pierwsza restauracja w Stavanger otrzymała gwiazdkę. W tym roku dołączyła do niej restauracja sushi – Sabi Omakase.

SZWECJA

Pierwszymi gwiazdkami cieszą się sushi bar Imouto ze Sztokholmu i restauracja Sture z Malmö.

FINLANDIA

Tu żadnych nowych gwiazdek.

Wszystkie pozostałe restauracje w przewodniku utrzymały swoje noty, oczywiście poza tymi, które w zeszłym roku zamknięto.

fot. materiały prasowe/Vollmers