Pokazy filmowe, oglądanie i gadanie, degustacje i pokazy kulinarne – a wszystko to w pierwszy weekend listopada. W tym roku w warszawskim kinie Muranów i wrocławskich Nowych Horyzontach. Czekamy na specjalny pokaz filmu Pierre’a Deschampsa pt. Noma My Perfect Storm, pełnometrażowego dokumentu o René Redzepim.

To nie jest pierwszy kontakt Deschampsa z Redzepim. W 2007 roku reżyser nakręcił Looking North for a Gastronomic Revolution, superciekawy film o Nomie. Potem przeczytał dwie książki Redzepiego: Time and Place in Nordic Cuisine oraz Work in Progress, pogadał z kucharzami i zespołem Nomy, i stwierdził, że jest materiał na kolejny film. Chciałem opowiedzieć historię człowieka, który żyje zgodnie z duchem naszych czasów – świadomy swoich uczuć i pragnień nieustająco się rozwija – mówi reżyser. – Historię syna emigrantów, który czerpie z różnic między ludźmi, silnych relacji z nimi, w których jest miejsce zarówno na radość jak i smutek czy zranienia. Interesowało mnie jak ten młody człowiek, wciąż trochę zaskoczony faktem, że ktoś chce zrobić o nim film, zupełnie ignoruje lub bawi się swoją pozycją kucharza-celebryty, gotowania nie traktuje jako sztuki, a kucharzy nie myli z artystami.

Po warszawskim pokazie Noma My Perfect Storm odbędzie się spotkanie z ludźmi, którzy mieli okazję pracować z Redzepim. Z tymi, którzy znają go nie tylko z wywiadów, ale z kontaktów osobistych. Z tymi, którzy wiedzą, jak się z nim pracuje. Czy jest fajnym szefem? Co go wkurza? Czy ma jakieś słabostki? O wszystkim opowiedzą widzom Flavia Borawska, Marysia Przybyszewska i Robert Trzópek. W rozmowie weźmie też udział Justyna Adamczyk, redaktorka naczelna Żółtego Przewodnika Gault&Millau.

Tego dnia, po pokazie filmu i po dyskusji, odbędzie się także kolacja w Atelier Amaro. Zaprzyjaźniony z René Redzepim Wojciech Modest Amaro przygotuje dania inspirowane kuchnią oraz rozmowami i spotkaniami z Redzepim. Cena kolacji została ustalona na 825 złotych, 22 bilety rozeszły się błyskawicznie. Podobną imprezę w swojej nowej restauracji Bez Gwiazdek planuje zrobić także Robert Trzópek.

We Wrocławiu, w kinie Nowe Horyzonty, przed pokazem Noma My Perfect Storm będzie można obejrzeć Korzeń Marcina Wokana – dokument o lokalnym kolektywie Food Think Thank. Dodatkową atrakcją będzie przygotowana przez kolektyw instalacja pt. Kiszonki.

PROGRAM FILMS FOR FOOD

5 listopada

Noma My Perfect Storm, reż. Pierre Deschamps, Wielka Brytania 2015, 100 min

Kino Muranów, 5 listopada, godz. 17:00 i 18:00, bilety: 25 zł

Kino Nowe Horyzonty: 5 listopada, godz. 17:15, bilety: 25 zł

6 listopada

Ferment na Muranowie

Kino Muranów, 6 listopada, godz. 16:00,

bilety: na pokaz filmu + spotkanie 15 zł

kiermasz kiszonek: bezpłatnie

fot. materiały prasowe organizatora