Jeremiah Stone i Fabian von Hauske podpisali kontrakt z wydawnictwem Phaidon, które w swoim portfolio ma albumy najbardziej znanych szefów na świecie (m.in. Massimo Bottury i René Redzepiego). Jeremiah i Fabian to młodzi nowojorscy kucharze, których karierę z zaciekawieniem obserwują inni młodzi szefowie na całym świecie. Nic dziwnego, bo sława przyszła dość niespodziewanie. Swoją niewielką restaurację Contra otworzyli jesienią 2013 roku na Orchard Street na Manhattanie. Przez pierwsze miesiące skutecznie ignorowani byli przez konserwatywnych krytyków. Pierwszej recenzji doczekali się dopiero pół roku po otwarciu, za to od samego Adama Platta, słynnego krytyka „New York Magazine” – był lekko zgryźliwy. Chwilę potem przyszły oceny w „New York Timesie” i „New Yorkerze”. O sukcesie Contry zdecydował nie tylko talent obu szefów (Stone pracował m.in. w Chateaubriand, von Hauske w Nomie), ale także ich podejście do gastronomii. W Contrze panuje niezobowiązująca atmosfera neo bistro, menu jest tylko degustacyjne, za to za 67 dolarów – to niewiele jak na nowojorskie warunki. To jeden z powodów, dla których „Eater” nazwał restaurację „ikoną anty-elitarystów” – bo stoi, nomen omen, w kontrze do eleganckich nowojorskich restauracji. Praktycznie od początku Contra zaprasza też na gościnne występy najlepszych szefów młodego pokolenia z całego świata.

Latem 2015 roku panowie otworzyli Wildair, jeszcze bardziej casualową knajpę. Pod koniec 2016 roku Contra otrzymała pierwszą gwiazdkę Michelina. Na początku tego roku Phaidon ogłosił, że wyda książkę chłopaków. – Nie będziemy opowiadać o tym, jak powstawała nasza restauracja, skupimy się bardziej na naszych przyjaciołach, współpracy z innymi szefami, producentami, rzemieślnikami i winiarzami. Chcemy pokazać jak te relacje wpłynęły na to, jak myślimy o jedzeniu – w wywiadzie dla Phaidona tłumaczy Fabian von Hauske.

Kiedy książka pojawi się na rynku? Jeszcze nie wiadomo, ale należy przypuszczać, że dopiero w 2018 roku, tak jak zapowiedziany wcześniej album innego nowojorskiego szefa, Fredrika Berseliusa, który prowadzi na Williamsburgu dwugwiadkową Askę.

fot. materiały prasowe