Białe Czerwone to festiwal, na którym będziemy mogli poznać najlepsze polskie wina. Odbędzie się w dniach 23-25 czerwca na terenie Fortecy u Kręglickich. Podczas wielkiego kiermaszu będzie próbowanie, kupowanie i rozmowy z winiarzami, a na otwartych wykładach historia polskiego winiarstwa (Winiarstwo na ziemiach polskich, prof. W. Włodarczyk), specyfika regionów (Polskie regiony winiarskie, Maciej Nowicki) i dyskusja o polskim winie (Polska w butelce, Marek Bieńczyk vs Wojciech Bońkowski).
Prywatnie dodam, że sama z przyjemnością wezmę udział w każdym z wykładów, bo muszę przyznać, że mój stosunek do polskich win nie zawsze był entuzjastyczny. Jeszcze dwa, trzy lata temu, pytana przez znajomych o opinię na temat rodzimych win odpowiadałam bez wahania: nie warto. Katastrofalny stosunek ceny do jakości.
Ale w międzyczasie sporo się zmieniło, choć akurat cena może w najmniejszym stopniu. „W różnych regionach kraju, w jego najbardziej malowniczych zakątkach, rosną rzędy rieslinga, caberneta, pinot noir, a spragnionego turystę zapraszają na degustacyjne emocje pełni entuzjazmu winiarze” – pisze Lech Mill, właściciel winnicy Dom Bliskowice. I dodaje: „Polskie wino jest produktem naturalnym, powstającym w mikroskali, w rodzinnych manufakturach i z dala od laboratoryjnych manipulacji. Robią je ludzie cudaczni, o kolorowych życiorysach i wesołych duszach”.
Wpadajcie zatem do Fortecy, słuchajcie, rozmawiajcie i próbujcie wina. Najlepiej przyprowadzajcie znajomych, a już zupełnie najlepiej – zagranicznych znajomych. Niech nie myślą, że wino robią tylko Francuzi. Nawet jeśli w końcu niczego nie kupicie, przyjemność poznania ludzi cudacznych jest absolutnie nie do pogardzenia.
Mlask ma także przyjemność poinformować, że w dniach festiwalu Białe Czerwone wybrane stołeczne restauracje będą serwowały polskie wina oraz organizowały spotkania autorskie z winiarzami połączone z degustacją. Na menu z polskim winem zapraszają: Ale Wino, Bez Gwiazdek, Bibenda, Charlotte, Dyletanci, Kieliszki na Próżnej, Opasły om, Przegryź, Rozbrat 20, Zielony Niedźwiedź. W programie są także seanse filmowe w kinie Muranów, na których można będzie obejrzeć rzadko pokazywane w Polsce kultowe filmy o tematyce winiarskiej.
Lista winnic, które przywiozą swoje butelki na festiwal BIAŁE CZERWONE
Małopolski Przełom Wisły SWMPW (Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły)
Winnica Modła
Winnica Dom Bliskowice
Winnica Skarpa Dobrska
Winnica Solaris
Winnica Rzeczyca
Winnica Korol
Podkarpacie
Winnica Jasiel
Winnica Golesz
Winnica Spotkaniówka
Winnica Chodorowa
Świętokrzyskie
Winnica Sandomierska
Małopolska
Winnica Wieliczka
Winnica Słońce i Wiatr
Winnica Zadora
Dolnośląskie
Winnica Jakubów
Winnica Moderna
Winnica de Sas
Winnica Wzgórz Trzebnickich
Winnica Srebrna Góra
Lubuskie
Winnica Saint Vincent
Winnica Pod Lubuskim Słońcem
Winnica Gostchorze
Lubelskie
Winnica Widok Wojszyn
Wina z wyżej wymienionych winnic zostaną przywiezione na festiwal BIAŁE CZERWONE przez samych producentów. Będzie okazja, aby pogadać i zadać pytania! Trzy poniższe winnice będą reprezentowane w Fortecy przez dystrybutorów:
Winnica Płochockich
Winnica Sztukówka
Winnica Turnau
fot. materiały prasowe organizatora